KLASA 5 A - wychowawca Beata Rudyk  

Plan lekcji

09 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w pierwszych Mistrzostwach Aglomeracji Wrocławskiej w Biegu na Orientację. Zadania były bardzo trudne, ale dla uczniów z 5 „A” nie ma rzeczy niemożliwych. W kategorii K5 zwyciężyła Justyna Bider, a drugie miejsce przypadło Sandrze Milewskiej. Wśród chłopców klas piątych (M5) trzecie miejsce zdobył Karol Drozd.

SERDECZNIE GRATULUJEMY !

 

07 czerwca udaliśmy się do BCK na lekcję w kinie i na ciekawy film przygodowy pt. „Król złodziei”. „Lekcja w kinie" to ogólnopolski program edukacji filmowej realizowany przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. W czasie lekcji wykorzystywane są wszystkie możliwości, jakie daje kino i nowoczesna technika audiowizualna: projekcja fragmentów materiałów audiowizualnych (stopklatki i fragmenty filmów, reklam; fotografie i obrazy malarskie), będących ilustracją przedstawianych zagadnień; elementy prelekcji - omówień poszczególnych zagadnień, które w momencie wyjaśniania pojawiają się w postaci plansz, rysunków czy schematów na ekranie kinowym; elementy sprawdzające i utrwalające prezentowane treści.

 

 

Konkurs LOP

Uczniowie klasy 5a Daria Witkowska, Karol Drozd, Balbina Miedzińska i Adrian Szefer godnie reprezentowali nasza szkołę w dwóch miejskich konkursach Ligi Ochrony Przyrody: "Znam, wiem, chronię" (konkurs wiedzy o przyrodzie i jej ochronie) i w konkursie plastycznym.

Zobacz zdjęcia

 

IX Wojewódzki Konkurs Poezji
św. Jana Pawła II

.......12 maja 2017 r. w Głubczycach miał miejsce IX Wojewódzki Konkurs Poezji św. Jana Pawła II. Patronat honorowy w/w konkursu objęli: Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty i Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie i propagowanie poezji o św. Janie Pawle II.
.......Na scenie pojawiło się 22 uczestników, a wśród nich
Julia Pszczolarska, która zajęła III miejsce i tym samym uzyska tytuł „Primusa”.

Gratulujemy sukcesu.

 

...11 maja 2017 r. wybraliśmy się do Pisarzowic, gdzie czekał na nas ogrodnik, a zarazem właściciel szkółki – pan Kazimierz Kulas, który opowiedział o przyjemnościach i trudach pracy ogrodnika. Mieliśmy okazję zobaczyć sporą część szkółki, podziwiać przeróżne okazy krzewów i drzew. Zadaliśmy wiele pytań dotyczących uprawy i pielęgnacji roślin, na które otrzymaliśmy ciekawe odpowiedzi. Na zakończenie każdy ze zwiedzających otrzymał w prezencie sadzonkę. Po powrocie, porządkowaliśmy szkolne podwórko.

Więcej zdjęć

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA I KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA

25 kwietnia w BCK miał miejsce uroczysty, integracyjny apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który został połączony ze wspomnieniem Konwencji o Prawach Dziecka. W przedstawieniu wzięli udział: Karol Drozd, Julia Pszczolarska, Adrian Szefer, Sandra Milewska.

 

Ekologiczne stroje




Zobacz zdjęcia

 
.....Szkoda, że w tym roku nasza wychowawczyni rozchorowała się i nie mogła spędzić ze swoją ukochaną klasą tych magicznych chwil. Jednak życzyliśmy jej dużo zdrowia oraz spokojnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.
 

......W ramach MIKOŁAJEK, razem z klasami 5 b i 6 b, udaliśmy się do Opola na lodowisko i do kina. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze indywidualne umiejętności jazdy na łyżwach. Ci zaś, którzy jeszcze nie opanowali tej sztuki, mogli pokonać słabości i lęki. Niektórzy przekonali się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Po godzinie świetnej zabawy udaliśmy się do kina na film pt. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Przed seansem mieliśmy kilka minut na kupienie różnych smakołyków. Film wszystkim bardo się podobał, więc na sali panowała idealna cisza. Akcja filmu rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów… Film naprawdę warto obejrzeć. Zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do Brzegu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

GALERIA - KLIKNIJ NA POWYŻSZE ZDJĘCIE


 

 

TYDZIEŃ PRAW DZIECKA W BRZEGU

Więcej zdjęć

 

.....W czwartek (17 listopada) z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, nasza klasa wybrała się do BCK na spektakl pt. „Był taki dom”. Na scenie pojawiły się: współczesna gimnazjalistka, jej babcia oraz koleżanki. Równocześnie poznaliśmy dzieci i opiekunów z przedwojennego Domu Sierot, prowadzonego przez Janusza Korczaka. Łącznikiem między tymi dwoma światami był stary pamiętnik. To było pouczające, a przede wszystkim wzruszające przedstawienie.

 

 

 
 

.....Jednym z działań w ramach tygodniowego programu obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka było napisanie listu do organizacji światowych i głów państw (UNICEF, ONZ, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich itp.), w którym należało wyrazić prośbę o pomoc w działaniach chroniących dzieci i ich prawa. Na godzinie wychowawczej wspólnie zredagowaliśmy list do Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

.......Dnia 02.11.2016r. w naszej klasie miała miejsce pogadanka na temat: „Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne”, którą w ciekawy sposób poprowadziła Pani Policjantka Magdalena Bielecka. Wyjaśniła nam, kim jest osoba nieletnia i jaka jest różnica pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem. Zostaliśmy poinformowani o tym, jakie są procedury postępowania z nieletnimi np.: w przypadku nierealizowania obowiązku szkolnego, braku szacunku dla nauczyciela czy znęcania się nad kolegami. Dowiedzieliśmy się także, jakie konsekwencje za nieprzestrzeganie prawa grożą osobom, które ukończyły 13 lat.

.......Pani Bielecka opowiadała o zawodzie policjanta: zaletach i wadach. Kiedyś policjanci jedynie ścigali przestępców i starali się utrzymywać porządek. Dziś dodatkowo zajmują się prewencją i ochroną oraz prowadzą działalność edukacyjną. Jednym z ważnych kryteriów pozwalających zostać policjantem jest niekaralność, dlatego też od dziś postanowiliśmy być bardzo grzecznymi uczniami. Kto wie, może w przyszłości ktoś z nas wybierze ten zawód?

.......Zagadnienia podejmowane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły liczne pytania zadawane Pani Policjantce. Uważamy, że zajęcia te w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu naszej świadomości. Pogadanka na temat odpowiedzialności za swoje czyny może stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej każdego młodego człowieka.

Dziękujemy

JOGA ŚMIECHU

.....Idea jogi śmiechu pokazuje, jak się śmiać bez powodu i kultywować radość dziecięcych zabaw. Podstawowym założeniem tej metody jest brak możliwości rozpoznania przez nasze ciało tego czy śmiech jest naturalny, czy fałszywy. Śmiejąc się, nie tylko poprawiamy sobie nastrój, ale również pozytywnie oddziałujemy na nasze ciało. Dotleniamy niemalże każdą komórkę organizmu, włącznie z mózgiem i stajemy się bardziej rozluźnieni. Wzrasta też nasza odporność.
.....W ramach promowania zdrowia uczestniczyliśmy w zajęciach jogi śmiechu. A co się działo w trakcie, zobaczcie na zdjęciach.

GALERIA ZDJĘĆ

 

30 września DZIEŃ CHŁOPAKA

 


Na koniec klasy czwartej