Klasa V a - wychowawca Justyna Grzybowska

SAMORZĄD KLASY V a:
Przewodniczący - Dariusz Marszałek
Zastępca - Jakub Perec
Skarbnik - Małgorzata Dąbrowska


Wrzesień 2015 - zdjęcie pani Beata Kowalska

PLAN LEKCJI

Formy i terminy testowania wiedzy w klasie 5 a

język polski

język angielski przyroda historia matematyka  PDF
 

Wszyscy uczniowie uzyskali promocję do następnej klasy - jesteśmy już 6 a.
Osiem świadectw z czerwonym paskiem.
Pięciu uczniów i uczennic uzyskało stypendia naukowe.
Darek Marszałek  ma najwyższą średnią ocen w szkole - 5,91.

Gratulacje dla klasy 5 a

 

Mit o Demeter i Korze w wykonaniu uczniów klasy 5 A

..........W roku szkolnym 2015/2016 klasa 5 „a” wykonała mnóstwo różnorodnych zadań tematycznie związanych z mitologią. Na zakończenie, uczniowie sami przygotowali miniaturę teatralną, na która zaprosili Panią Beatę Rudyk – koordynatorkę projektu „Od Chaosu do Kosmosu, czyli o mitologii w klasie V”, wychowawczynię Panią Justynę Grzybowską oraz klasę 5 „b” z Panią Eweliną Jedynak.
..........Na chwilę przenieśliśmy się w czasy starożytne i śledziliśmy historię Kory, która nie posłuchała swej matki Demeter i zerwała kwiat narcyza. Konsekwencją tego czynu było porwanie Kory przez Hadesa. Zrozpaczona Demeter wyruszyła na poszukiwanie córki. Helios powiedział jej, że to Hades porwał Korę za zgodą Zeusa. Bogini urodzaju ze złości rzuciła klątwę na ziemię, która przestała wydawać plony. Ostatecznie Kora wróciła do swej matki i od tej pory spędza z nią wiosnę i lato.
..........Utalentowanym uczniom klasy 5 „a” należą się słowa uznania za piękne przygotowanie inscenizacji, pracowitość i zaangażowanie.

Album otwiera się w nowym oknie przeglądarki.

 

Zielony Las 2015/2016

Dnia 21 czerwca 2016 roku w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego W Oławie odbyła się Gala wręczenia nagród laureatom XIV edycji konkursu ZIELONY LAS. Zwycięzcą konkursu w kategorii „Najlepsza klasa” w Gminie Brzeg została nasza klasa V a. Łącznie zebraliśmy ponad 3700 sztuk baterii!

Więcej zdjęć

BŁĘDNE SKAŁY – ZŁOTY STOK

W dniu 9 czerwca 2016 r. klasy 5a i 6a wybrały się na wspólną wycieczkę podczas której zwiedziliśmy Błędne Skały, Kopalnię Złota i Park Techniki w Złotym Stoku. Po Parku Narodowym Gór Stołowych w kierunku Błędnych Skał oprowadzał nas Pan Przemysław – Przewodnik Sudecki. Błędne Skały oczarowały i rozbawiły wszystkich uczestników wycieczki, zwłaszcza kiedy trzeba było przeciskać się pomiędzy skałami. Kolejnym punktem naszej wyprawy był Złoty Stok, gdzie przeżyliśmy niezapomnianą przygodę w podziemnych korytarzach kopalni, a następnie staliśmy się poszukiwaczami złota. Wycieczkę zakończyliśmy w niezwykłym Parku Techniki. Wszystkie urządzenia jakie tam zobaczyliśmy mogliśmy wypróbować i poczuć się tak jakbyśmy odbyli podróż w czasie do średniowiecza. Na koniec zwiedziliśmy pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który zakończył się wizytą w Chacie Kata. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i pełni wrażeń wróciliśmy do Brzegu. Zapraszamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć:

Na szlaku Błędne Skały Kopalnia złota
Poszukiwacze złota Plac zabaw Park Techniki
 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Klasa 5 A w tym roku szkolnym ma możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami w dziedzinie mitologii. Uczniowie bardzo chętnie angażują się w realizację różnorodnych dodatkowych zadań. Mieli możliwość wzięcia udziału w klasowym teleturnieju „1 z 10” (I miejsce – Wojciech Rogala, II miejsce –Dariusz Marszałek, III miejsce – Wiktor Sieroń).

Pięcioosobowa drużyna reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym „W krainie bogów i herosów”, gdzie wywalczyła III miejsce.

Więcej w zakładce konkursy

O konkursie można również przeczytać  na portalu brzeg24

 

Wycieczka do Straży Pożarnej w Brzegu

Maj jest miesiącem poświęconym Strażakom, którzy bardzo chętnie przyjmują w swoich progach dzieci i młodzież, aby pokazać im na czym polega ciężka praca Strażaków. Nasza klasa też skorzystała z tej okazji i w dniu 12 maja 2016 r. wybrała się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Brzegu. Pogoda nam dopisała i pomimo dużej odległości jaką przeszliśmy z naszej szkoły bawiliśmy się świetnie, co można zobaczyć oglądając naszą klasową galerię zdjęć z tego dnia.

GALERIA ZDJĘĆ

 

LEKCJA WYCHOWAWCZA W SCHRONISKU

Dnia 05.05.2016 r. wzięliśmy udział w kolejnej z cyklu ciekawych lekcji wychowawczych. Tym razem nasza pani Justyna zabrała nas do Brzeskiego Przytuliska, gdzie mieliśmy okazję troszkę pomóc w zajmowaniu się zwierzakami. Pięcioro psiaczków wyprowadziliśmy na spacer, wyczesaliśmy i daliśmy im tyle miłości ile każdy z nas miał.
Była to dla nas bardzo ważna lekcja, gdyż poza fajną zabawą, były też chwile refleksji nad losem wyrzucanych zwierzaków. Zapowiedzieliśmy się na kolejną wizytę i pomoc.




Fotorelacja z labolatorium

 

Godzina wychowawcza: Tańczące bąbelki

Dnia 31.03.2016 r. wzięliśmy udział w kolejnej ciekawej lekcji wychowawczej, którą poprowadziła nasza wychowawczyni. Przygotowaliśmy napar z kapusty z octem (kwas) oraz sodę zalaną olejem (zasada), następnie słomką (pipeta) nabieraliśmy napar i dodawaliśmy do oleju. Połączenie tych dwóch „mikstur” pozwoliło nam obserwować „Tańczące bąbelki”, czyli zjawiskową reakcję kwasu z zasadą.

 Jeszcze większą frajdę przyniosło nam eksperymentowanie:
 co będzie jak dolejemy więcej kwasu? Efekty były niesamowite.

Zobacz zdjęcia

WYCIECZKA DO OPOLA

Galeria zdjęć z pociągu do Opola

Galeria zdjęć z lodowiska

http://www.wiezapiastowska.pl/u-stop-wiezy-piastowskiej http://www.wiezapiastowska.pl/artykuly/5/pliki/20140626123249_wieza-ulotka-pl.pdf

J Z tarasu widokowego Wieży Piastowskiej podziwialiśmy panoramę Opola.

Galeria zdjęć ze zwiedzania wieży piastowskiej i tarasu widokowego

LEKCJA WYCHOWAWCZA

W dniu 14 stycznia 2016 r. odbyła się kolejna lekcja wychowawcza z cyklu „Ciekawych lekcji wychowawczych”, którą tym razem poprowadziła Pani Policjantka - sierż. sztab. Magdalena Bielecka.

Podczas ciekawego wykładu na temat praw i obowiązków dzieci, dowiedzieliśmy się jakie mogą nam grozić konsekwencje prawne różnych naszych działań i wybryków. Okazało się, że niemal wszyscy mieli mnóstwo pytań do Pani Policjantki w tym temacie.

Rozmawialiśmy także na temat Cyberprzemocy. Pani Policjantka zapoznała nas z prawami i obowiązkami w Internecie. Teraz już każdy z nas będzie wiedział jak należy zachowywać się zgodnie z prawem w Internecie oraz jakie działania mogą nieść za sobą konsekwencje prawne.

PRAWA W INTERNECIE

OBOWIĄZKI W INTERNECIE

1. Mam prawo czuć się bezpiecznie w sieci. 1. Szanuję innych użytkowników Internetu i traktuję ich tak, jak chcę, żeby oni traktowali mnie.
2. Mam prawo do współtworzenia Internetu. 2. Przestrzegam praw autorskich.
3. Mam prawo do wyrażania w sieci własnych poglądów i opinii. 3. Nie używam Internetu, aby szkodzić innym.
 
4. Mam prawo do ochrony własnego wizerunku w Internecie. 4. Korzystam z Internetu z rozwagą i ostrożnością.
5. Moje dane podlegają ochronie danych osobowych. 5. Mam obowiązek stosowania zasady ograniczonego zaufania wobec ludzi poznanych w sieci oraz informacji w niej znalezionych.
6. Mam prawo do korzystania z rzetelnych źródeł informacji.
 
6. Nie używam Internetu, aby kraść.
7. Mogę pobierać programy z otwartą licencją, słuchać udostępnionej muzyki, oglądać legalne filmy. 7. Nie używam Internetu do oszukiwania, nie wprowadzam innych w błąd, dbam, żeby w Internecie było jak najwięcej prawdziwych informacji.
8. Mam prawo do poszerzenia swojej wiedzy poprzez korzystanie z gier edukacyjnych, portali tematycznych i kursów online. 8. Mam obowiązek zachowania kultury w swoich wypowiedziach w sieci.
9. Mam prawo do rozrywki w sieci. 9. Mam obowiązek brać odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.
10. Mam prawo do komunikowania się z innymi internautami. 10. Mam obowiązek informować dorosłych o tym, co mnie zaniepokoi w Internecie.
Lekcja była bardzo ciekawa. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i oglądali humorystyczne filmiki przedstawiające różne życiowe sytuacje, które mogą zdarzyć się każdemu młodemu człowiekowi i internaucie. To była bardzo pouczająca lekcja wychowawcza.
 

Średniowieczni architekci z V a

Przez kilka lekcji historii pod uważnym okiem Pani Eweliny Gromadzkiej uczniowie naszej klasy zamienili się w średniowiecznych architektów. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy własne makiety średniowiecznego grodu. Podzieleni na grupy spędziliśmy pracowicie a zarazem ciekawie czas. To był bardzo dobry pomysł naszej Pani od historii. Chociaż może nie wszystkie makiety przypominały średniowieczny gród, ale po tak kreatywnej lekcji każdy z nas na pewno będzie wiedział jak trudna jest praca architekta.
 

STYCZEŃ POD HASŁEM „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W styczniu nasza klasa wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w związku z tym dwa razy mieliśmy okazję posłuchać fragmentów książek przeczytanych przez naszych gości.
Pierwszym gościem była Pani Katarzyna Zawistowska – mama naszej koleżanki Moniki – która przeczytała nam fragment bardzo wesołej książki Jean-Philippe Arrou-Vignod „Jaśki. Repeta” (14 stycznia 2016 r.).
Kolejnymi gośćmi były Panie z Biblioteki Miejskiej (22 stycznia 2016 r.), które również przeczytały nam fragmenty ciekawych książek, jak również zachęcały do czytania książek i częstego odwiedzania biblioteki.
 

Wigilia klasowa

W ostatnim dniu przed feriami świątecznymi w naszej klasie odbyła się uroczysta Wigilia Klasowa. Pani Justyna podzieliła się z nami opłatkiem, wszyscy składali sobie życzenia. Zasiedliśmy wspólnie do pięknie przygotowanego stołu. Było bardzo wesoło i smacznie.

Nie zabrakło na niej nieoczekiwanych gości. Odwiedziła nas Pani Wice Dyrektor i wręczyła naszemu koledze – Darkowi Marszałek nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie literackim „List do Świętego Mikołaja”. Odwiedzili nas również kolędnicy z młodszej klasy, a wśród nich brat Marysi – Karol Drozd, który zagrał nam piękną kolędę na trąbce.

Najwięcej frajdy oczywiście sprawiło wszystkim uczniom rysowanie na tablicy i czytanie konkursowych listów.

Jednak kiedy uczniowie wyjęli z kieszeni komórki i zaczęli grać, to był znak, że należy już zakończyć nasze ucztowanie.

Rozwijanie aktywności badawczej na lekcji wychowawczej

W dniu 10 grudnia 2015 roku wzięliśmy udział w kolejnej z cyklu „Ciekawej lekcji wychowawczej”, którą tym razem zorganizowała i przeprowadziła dla nas nasza Pani wychowawczyni Justyna Grzybowska.

Przygotowaliśmy przy użyciu mąki ziemniaczanej i wody „Tajemniczą substancję” a następnie zaczęła się najciekawsza część lekcji.

Obserwowaliśmy zachowanie naszej substancji w różnych sytuacja. Nawet nie przypuszczaliśmy że bierzemy udział w doświadczeniu przyrodniczym.
Dowiedzieliśmy się: Co to jest płyn a co to materia? Jakie znamy przykłady płynów? A jakie materii?

Opis przygotowania tajemniczej substancji:
http://www.ceo.org.pl/sites/default/files/tajemnicza_substancja_nauczyciel_0.pdf

To była bardzo pouczająca a zarazem wesoła lekcja, już nie możemy się doczekać co będziemy jeszcze poznawali i robili na kolejnych lekcjach z cyklu „Ciekawych lekcji wychowawczych”.
 

Wycieczka do Wrocławia

W dniu 7 grudnia wybraliśmy się na pełną przygód wycieczkę autokarową do Wrocławia. Początkowo planowany był wyjazd do teatru na sztukę o mitach greckich i nic nie wskazywało na to, że będzie to wyjazd pełen nieoczekiwanych zdarzeń. Na miejscu okazało się jednak, że sztuka została odwołana, ale MY wycieczki nie odwołaliśmy !!! Tylko zmieniliśmy plany i spędziliśmy bardzo wesoło czas na Wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

To była niesamowita i bardzo wesoła przygoda. Już nie możemy doczekać się kolejnej wspólnej wyprawy.

WYCIECZKA NA LODOWISKO

Tradycją naszej klasy stały się już wyjazdy do Opola na lodowisko. W tym roku szkolnym nasza klasa postanowiła kontynuować zapoczątkowaną rok temu przygodę z łyżwami i w dniu 26 listopada 2015 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Opola na lodowisko. Oprócz doskonalenia jazdy na łyżwach, było dużo śmiechu i zabawy. Była jazda do przodu, do tyłu, przekładanka przodem i tyłem, jazda na jednej nodze oraz próby wykonania piruetów. Ten zimowy sport tak spodobał się naszej klasie, że już planujemy kolejny wyjazd na lodowisko.

Tutaj można zobaczyć klasę Va w akcji na lodowisku.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „OPOLSKIE PARKI KRAJOBRAZOWE Z HISTORIĄ W TLE”

Dariusz Marszałek, uczeń klasy Va otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Opolskie Parki Krajobrazowe z historią w tle” zorganizowanym przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych za zdjęcie „Wspomnienie po kawiarni”. Celem konkursu było przedstawienie wartości historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy). Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 25 listopada 2015 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego "Ostrówek" w Opolu.

Aby powiększyć zdjęcia kliknij na nie!

 

Lekcja wychowawcza z historią w tle

W dniu 29 października 2015 roku klasa V a wzięła udział w pierwszej z cyklu w tym roku szkolnym „Ciekawej lekcji wychowawczej”.
Tym razem udaliśmy się do Muzeum Piastów Śląskich na lekcję muzealną, którą przygotowała i bardzo ciekawie poprowadziła Pani Anna Techmańska – historyk, pracownik Muzeum Piastów Śląskich.

Poznaliśmy nie tylko historię wszystkich mieszkających tu Piastów, ale również dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat życia w naszym mieście w tamtych odległych czasach.
Najwięcej emocji – i to nie tylko wśród uczniów – wywołał starannie prowadzony zeszyt do matematyki z roku 1609, w którym książę Jan Chrystian rozwiązywał te same zadania z matematyki, jakie całkiem niedawno rozwiązywaliśmy na lekcjach matematyki w szkole. A Pani Justyna miała w końcu dowód, że to nie ona „wymyśliła” te wszystkie trudne zadania z matematyki, że już ponad 400 lat temu nawet książęta musieli uczyć się algebry i geometrii.
Na koniec mogliśmy się poczuć jak prawdziwi pracownicy muzeum. Otrzymaliśmy białe rękawiczki i mogliśmy „poczuć historię w rękach”. To było niesamowite wrażenie. Wszyscy bardzo ostrożnie braliśmy eksponaty do rąk, które na co dzień można oglądać zamknięte w gablotach. To była bardzo interesująca lekcja wychowawczo-historyczna.

 

Terenowy Turniej Ekologiczny - Zagwiżdze 23 październik 2015

Uczniowie i uczennice klasy 5 a: Marysia Drozd, Magda Michocka i Darek Marszałek reprezentowali nasza szkołę w wojewódzkim Terenowym Turnieju Ekologicznym organizowanym przez Stobrawski Park Krajobrazowy.

GALERIA ZDJĘĆ OTRZYMANYCH ZE STOBRAWSKIEGO PK (nowe okno)

Zdjęcia własne i więcej informacji
na stronie konkursy
.

Zdjęcie z Dyrektorem Opolskich Parków Krajobrazowych.

 
 

NIEDZIELA 11 PAŹDZIERNIKA POD ZNAKIEM PIŁKI RĘCZNEJ

Kilku chłopców z naszej klasy: Sebastian Kałuski, Natal Listowski, Darek Marszałek i Natan Rudlewski wyjechali wraz z kolegami z PSP 1 i PSP 3, tworząc jedną drużynę, na mecz piłki ręcznej do Komprachcic.
Po powrocie Darek z Olkiem Rogowskim z kl. IVb udali się na boisko Orlika ZSZ nr 1 Słowiańska w Brzegu na imprezę "Bicia rekordu Guinnessa z Piłką Ręczną!"

Album zdjęć- kliknij na pierwsze zdjęcie z lewej

 

Życzenia dla naszej wspaniałej Pani Justyny !

Dzień ten był bardzo wyjątkowy, były życzenia, wzruszenia i łzy naszej Pani Justyny. Nasza niespodzianka udała się, tutaj można zobaczyć jak to wszystko się odbyło więcej zdjęć z Dnia Nauczyciela!
 

EKOGOK - w jednej z najnowocześniejszych sortowni odpadów

13 października uczniowie naszej klasy wyjechali na lekcję edukacji ekologicznej do miejscowości Gać.

Na koniec wycieczki posadziliśmy drzewko. Więcej zdjęć.

 

NASZA KLASA NA JUBILEUSZU Z OKAZJI 70-LECIA PSP 1

„Każdy jubileusz wnosi w życie świeży zapał i nową mądrość”
(S. Wyspiański)

W dniu 2 października nasza szkoła obchodziła Jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Obchody zaczęły się Uroczystą Galą w BCK podczas, której wystąpiły nasze uczennice: Magda, Małgosia, Monika i Marysia. Dziewczynki bardzo ładnie wystąpiły. Gala była pięknie przygotowana. Było bardzo uroczyście i elegancko.

Po występach wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i do zwiedzania szkoły. Dla wielu gości był to czas wspaniałych wspomnień.

Goście naszych uczniów:
Trzy pokolenia uczniów naszej szkoły z Rodziny Marszałek: Halina (absolwent 1969), Marek (absolwent 1970), Natalia (absolwent 2007) i Darek (obecny uczeń kl. Va) z rodzicami Ludwiką i Piotrem (uczeń klasy I w roku szk. 1980/81) natomiast wraz z Magdą w uroczystościach uczestniczyli jej rodzice Katarzyna i Andrzej Michocki.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

W czwartek 1 października na godzinie wychowawczej dziewczynki urządziły Święto Chłopcom, ale tylko dla tych, którzy o nich pamiętali i całkiem niedawno zorganizowali „zaległy” Dzień Kobiet. Kiedy jedni chłopcy świętowali i wesoło spędzali czas. Drudzy mieli czas na przemyślenia, że należy pamiętać o innych, a nie tylko wymagać uwagi dla siebie. To była bardzo pouczająca lekcja wychowawcza.

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 24 września 2015 r. odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego.
Wszystkich kandydatów było 9, w tym 2 z naszej klasy:
Dariusz Marszałek, który otrzymał 21 głosów i został Skarbnikiem w SU
oraz Kuba Perec, który uzbierał 9 głosów.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY "GOTYCKIE IMPRESJE"

 

DZIEŃ KOBIET WE WRZEŚNIU

W dniu 17 września 2015 r. obchodziliśmy w naszej klasie „zaległy” DZIEŃ KOBIET.

Kilku chłopców z naszej klasy: Darek, Adam, Kuba, Natan, Mateusz, Wojtek i Marcin uznali, że to nie było miłe dla dziewczynek, że w zeszłym
roku szkolnym nie obchodziliśmy ich święta. Dlatego postanowili przygotować
dla swoich Koleżanek niespodziankę i zorganizowali Dzień Kobiet we wrześniu.
Było bardzo sympatycznie i wesoło.
 
 

KLASA V a W NOWEJ KLASIE

26 czerwca 2015 r. nasza klasa przed wakacjami pożegnała nie tylko rok szkolny 2014/2015, ale również swoją klasę – salę nr 26.

Podczas wakacji, kiedy odpoczywaliśmy od nauki dwoje wspaniałych Rodziców Panowie Andrzej Michocki i Waldemar Maras ciężko pracowali, abyśmy nowy rok szkolny 2015/2016 przywitali w nowej i pięknej – odnowionej przez Rodziców klasie – sali nr 27.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy remoncie naszej klasy za to, że poświęcili swój wolny czas, abyśmy teraz mogli przebywać i uczyć się w odnowionej i pięknej klasie.


W klasie czwartej


Wrzesień 2014 - zdjęcie pani Beata Kowalska

Aktualności klasowe roku szkolnego 2014/15

KONIEC ROKU SZKOLNEGO

26 czerwca zakończyliśmy pracowity rok szkolny. Klasa 4 a ma się czym pochwalić. Najwyższa średnia ocen w szkole, 8 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, 6 uczniów ze średnią ocen ponad 5,0 i najwyższa średnia ocen 5,73 w szkole Darka Marszałka. Oby tak dalej.

Uczniowie którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i ich średnie ocen:
1. Dariusz Marszałek 5,73
2. Małgorzata Dąbrowska 5,45
3. Monika Zawistowska 5,45
4. Maria Drozd 5,09
5. Magda Michocka 5,09
6. Gabriela Małecka 5.00
7. Natan Rudlewski 4,91
8. Aleksandra Maras 4,82

KONKURS WIEDZY O PATRONIE NASZEJ SZKOŁY

W dniu 23 czerwca 2015 r. z okazji 70-lecia PSP 1 w naszej szkole odbył się szereg konkursów poświęconych naszemu patronowi Stefanowi Żeromskiemu. Nasza klasa wzięła udział w szkolnym konkursie plastycznym „Lubię czytać” i literackim „Każdy może być pisarzem”. Obejrzeliśmy też wspaniale przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną wystawę o Stefanie Żeromskim.
Klasa IV a na wystawie o Patronie Stefanie Żeromskim
W konkursie plastycznym pt. „Lubię czytać” nasz uczeń Darek Marszałek zajął I miejsce za projekt okładki książki pt. „Kubuś Puchatek”.
Okładka zaprojektowana
przez Darka
Rozdanie nagród
w szkolnym konkursie
Projekty okładek
uczniów z klasy IVa
Równolegle poza konkursami ogólnoszkolnymi, zorganizowany został konkurs klasowy, który zachowany był w tajemnicy i uczniowie dowiedzieli się o ich wynikach dopiero na zakończeniu roku szkolnego. Wówczas to zostały rozdane dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników konkursów o Patronie Stefanie Żeromskim, których prace nie zostały nagrodzone w konkursie ogólnoszkolnym. Klasowa komisja składająca się z Wychowawczyni i Przedstawiciela Rady Rodziców postanowiła wyróżnić trzy prace plastycznie, których autorami były: Monika Zawistowska za projekt okładki książki pt. „Opowieści z Narni”, Magda Michocka za projekt okładki książki pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, Marysia Drozd za projekt okładki książki pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. W konkursie plastycznym brali udział jeszcze następujący uczniowie: Wiktoria Sowa, Ola Maras, Natan Rudlewski, Mateusz Augustyn, Wojtek Rogala i Małgosia Dąbrowska, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Natomiast w konkursie literackim, z naszej klasy wzięła udział tylko jedna uczennica: Gabrysia Małecka, która również została nagrodzona w klasowym konkursie o Patronie Szkoły.
Rozdanie nagród w klasowym konkursie o Patronie Stefanie Żeromskim

WYCIECZKA DO ZOO I AFRYKARIUM

Relacja z wycieczki i galeria zdjęć

OLIMPIADA LEKKOATLETYCZNA

Dnia 2 czerwca na stadionie odbyła się mini olimpiada lekkoatletyczna naszej Szkoły. Było wiele ciekawych konkurencji. Rywalizowaliśmy z klasą IV „b” o pierwsze miejsce, niestety nie udało się, ale… i tak byliśmy na podium, gdyż zajęliśmy miejsce drugie

WYCIECZKA DO KUDOWY ZDROJU

W dniu 29 maja wyjechaliśmy na wspaniałą wycieczkę do Kudowy Zdroju. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i przeżyliśmy cudowną przygodę. Było wspaniale, humory i pogoda nam dopisała.

MUZEUM ZABAWEK

W tym magicznym i pełnym tajemnic miejscu, przenieśliśmy się w świat dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. W Muzeum Zabawek mogliśmy zobaczyć również wspaniale wyposażoną klasę szkolną sprzed ponad 50 lat. Ucieszył nas też fakt, że jedna z najstarszych zabawek „gliniany ptaszek” została znaleziona w okolicach Brzegu. Przeżyliśmy tam wiele radosnych i słodkich chwil. Na podwórku czekała na nas wata cukrowa, jakiej jeszcze nie mieliśmy okazji zjeść, a to dlatego, że mogliśmy ją samodzielnie ukręcić na patyku.

PARK ZDROJOWY

W pobliskim Parku Zdrojowym w Muzycznym Ogrodzie mogliśmy się wykazać naszymi ukrytymi talentami muzycznymi, natomiast to jakimi jesteśmy wybitnymi aktorami Kudowa Zdrój przekonała się po naszych wesołych występach w Muszli Koncertowej.

Wiele śmiechu i wykrzywionych min było podczas próbowania wody mineralnej ze źródełka, a na koniec spacerku po pięknym parku nakarmiliśmy rybki i wyruszyliśmy do Kaplicy Czaszek.

KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
Niewielka barokowa kaplica wywarła na nas wszystkich ogromne i niezapomniane wrażenie. Jej ściany oraz sklepienie pokrywały ciasno ułożone czaszki i kości ludzkie, należące do ofiar wojen i epidemii chorób zakaźnych.

SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW

Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był Szlak ginących zawodów, gdzie ponownie przynieśliśmy w przeszłość. Tutaj czekało na nas wiele niespodzianek. Zapoznaliśmy się z ginącymi zawodami takimi jak: kowalstwo, piekarstwo, tkactwo i garncarstwo. Bardzo miło spędziliśmy czas podczas spacerku w MINI-ZOO, gdzie zwierzęta jadły nam z ręki. Na koniec czekała na nas wspaniała biesiada i pieczenie kiełbasek na ognisku.

KOWALSTWO

Uczestniczyliśmy w pokazie kowalstwa. Kowal przy użyciu swoich narzędzi wykuł na naszych oczach podkowę oraz wysłuchaliśmy przy tej okazji krótką historię zapomnianego już zawodu.

PIEKARSTWO

W domu chleba widzieliśmy piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb. Tutaj też uczestniczyliśmy w degustacji prawdziwego wiejskiego chleba, ale wcześniej musieliśmy na nią zapracować mieląc mąkę. Galeria zdjęć z mielenia mąki.

TKACTWO

W chatce robótek ręcznych obejrzeliśmy rękodzieła stworzone za pomocą szydełka oraz przepiękne gobeliny. Tutaj mogliśmy obejrzeć sprzęt gospodarstwa domowego z poprzedniej epoki.

GARNCARSTWO

Podczas wizyty w pracowni garncarskiej obejrzeliśmy pokaz tworzenia naczyń na kole garncarskim i każdy z nas miał okazję wykonania własnoręcznie dzieła na pamiątkę. Galeria zdjęć - klasowi garncarze w akcji.

MINI ZOO

Wizyta w Mini-Zoo to była wspaniała zabawa, zwierzęta chętnie podchodziły i mogliśmy je pogłaskać, dosłownie jadły nam z ręki.

BIESIADA PRZY OGNISKU

Na koniec w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu czekała na nas biesiada przy ognisku z pieczeniem kiełbasek, pajda wiejskiego chleba ze smalczykiem lub masłem i swojskie ogórki kiszone.
 

Po biesiadzie zostaliśmy jeszcze kilka chwil w gospodarstwie, które spędziliśmy na wspólnej zabawie. Jedni grali w piłkę nożną, inni w babin tona lub spacerowali po gospodarstwie i dokarmiali zwierzęta. To był wspaniały wyjazd, już planujemy kolejne takie wycieczki !!!

Powiększenia wszystkich zdjęć - KUDOWA GALERIA ZDJĘĆ.

21 Przegląd Teatrów Szkolnych w Grodkowie

13 maja nasza klasa pojechała do Grodkowa na 21 Przegląd Teatrów Szkolnych z przedstawieniem pt.: "Królewna Śnieżka - wersja współczesna" w reżyserii Pani Beaty Rudyk i Pani Martyny Kwiatkowskiej. Klasowi aktorzy spisali się znakomicie i nasze przedstawienie zajęło II miejsce.

Kliknij powyższe zdjęcie i zobacz galeria na stronie aktualności

Klasa IV a na lekcji wychowania obywatelskiego w gabinecie Burmistrza Brzegu

W piątek 8 maja 2015 r. klasa IV a udała się wraz wychowawcą Panią Justyną Grzybowską do Urzędu Miasta, gdzie w gabinecie Burmistrza Brzegu odbyła się lekcja wychowania obywatelskiego w ramach godziny wychowawczej. Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak wyjaśnił dzieciom na czym polega jego praca. Uczniowie również solidnie przygotowali się do tego spotkania. Zadawali mnóstwo pytań m.in. o pracę, kompetencje, plany rozwoju Brzegu i wiele innych, na które Pan Burmistrz udzielił im odpowiedzi. Dzieci dowiedziały się również, że Pan Burmistrz był uczniem PSP 1 w Brzegu. Wiadomość ta bardzo się wszystkim spodobała. To była ciekawa i wyjątkowa lekcja, która minęła w miłej atmosferze.
Więcej zdjęć.

Informacje i zdjęcia ze spotkania są również na stronie miasta Brzeg.
W piątek 08.05.15 r w naszej szkole rozgrywany był turniej piłki ręcznej, nie wygraliśmy ale nasza reprezentacja spisała się na medal.
Zdjęcia naszej klasy można również zobaczyć w galerii z zakładki sport.
Dnia 05.05.15 r zostaliśmy zaproszeni na koncert do Szkoły Muzycznej, wszystkim się bardzo podobało.

MINI OLIMPIADA WIEDZY PRZYRODNICZEJ

23 kwietnia uczniowie klasy 4 a Maria Drozd, Magdalena Michocka i Dariusz Marszałek wystąpili w VI Mini Olimpiadzie Wiedzy Przyrodniczej - Przyjaciel Przyrody. Olimpiada na szczeblu wojewódzkim rozgrywana jest równolegle na terenie trzech opolskich parków krajobrazowych. Konkurs dla uczniów z terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (m.in. miasta Brzeg) odbył się szkole podstawowej w Domaradzu.

Poziom był bardzo wysoki, a do osiągnięcia najwyższych miejsc konieczny był wynik bliski maksymalnej ilości punktów - tym roku wynosiła ona 80. Świetnie zaprezentował się Darek Marszałek - 73 punkty dały mu rewelacyjne drugie miejsce w konkursie na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i  trzecie miejsce w województwie opolskim.
Wielkie gratulacje należą się również Marysi i Magdzie, bo świetnie poradziły sobie z  bardzo trudnymi i znacznie wychodzącymi ponad poziom nauczania pytaniami.

Mamy własne szafki szkolne

31 marca był bardzo radosnym dniem dla naszej klasy i to nie tylko z powodu ostatniego dnia nauki przed wiosenną przerwą świąteczną. Dzisiaj uczniowie kl. IV a otrzymali własne szafki szkolne. Szafki zostały zakupione przez Rodziców naszych uczniów przy współpracy i pomocy Rady Rodziców przy PSP 1.

Szachiści z naszej klasy

27 marca odbył się w naszej szkole I-szy Jubileuszowy Turniej Szachowy z okazji 70-lecia PSP 1.
Dwoje naszych uczniów wzięło w nim udział z bardzo dobrymi wynikami.
Darek Marszałek zajął II miejsce w turnieju (zdobył 5 z 6 możliwych punktów) i był najlepszym uczniem PSP 1,
natomiast Małgosia Dąbrowska z 3,5 punktami okazała się najlepszą dziewczynką w turnieju.
Relację, wyniki i zdjęcia z turnieju można obejrzeć na oddzielnej stronie.

Pierwszy Dzień Wiosny i zaćmienie słońca

20 marca obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Nasza klasa solidnie przygotowała się do "Wiosny", zniknęły wszystkie zimowe dekoracje i pojawiła się nowa wiosenna gazetka ścienna. Wykonaliśmy piękną Marzannę, która zajęła III miejsce w Konkursie Międzyklasowym na "Najpiękniejszą Marzannę".

Pierwszy Dzień Wiosny, w tym roku był bardzo wyjątkowy. Byliśmy świadkami niecodziennego zjawiska - jakim było zaćmienie słońca, które mogliśmy pooglądać na szkolnym boisku.

"Królewna Śnieżka - wersja współczesna" na Dniu Otwartym Szkoły

4 marca o godz.17:00 w naszej szkole został zorganizowany Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Nasza klasa zaprezentowała na nim spektakl dla dzieci pt. "Królewna Śnieżka - wersja współczesna", przygotowany przez panie Beatę Rudyk i Martynę Kwiatkowską w ramach kółka teatralnego. Po przedstawieniu mali widzowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz mogli odebrać autografy od aktorów.

Niezwykła lekcja języka polskiego w klasie IV „a” - LITERACKI SĄD NAD PINOKIEM

15 stycznia w klasie IV „a” na lekcji języka polskiego odbył się sąd nad Pinokiem. Postacie, które uczestniczyły w rozprawie, to: sędziowie (Dariusz Marszałek i Jakub Perec), Dżepetto (Wojtek Rogala), pies Alidor (Natan Rudlewski), obrońcy (Małgorzata Dąbrowska, Gabrysia Małecka, Wiktoria Sowa), oskarżyciele (Marysia Drozd, Oskar Kalinka, Sebastian Kałuski, Aleksandra Maras, Magda Michocka, Marcin Paluch, Adam Szarek, Szymon Wysocki, Monika Zawistowska i Natan Ziółkowski) i oczywiście sam PINOKIO (Mateusz Augustyn).

GALERIA

SPRAWOZDANIA UCZNIÓW

W świątecznym nastroju - Mikołajki i Wigilia 2014

Uczniowie klasy 4 a wystąpili w przedstawieniu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Część zdjęć znajduje się w aktualnościach szkolnych. Warto zobaczyć jednak zdjęcia klasowe w galerii pani Ludwiki Marszałek.

Kolejny sukces Darka w szachach

Edukacja prozdrowotna, dbamy o swoje zdrowie. Eksperyment na lekcji wychowawczej- „Ja i mój uśmiech”, po 12 godz. jajka były miękkie jak baloniki.

13.10.2014 r wspólne świętowanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, były kwiaty, życzenia, wielkie „klasowe przytulanie” i pamiątkowe zdjęcie.

Samorząd klasowy - klasa 4 a

Przewodnicząca – Magda Michocka
Zastępca – Aleksandra Maras
Skarbnik- Jakub Perec

Zobacz naszą stronę z klas 1-3