logo1.jpg (19841 bytes)

AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2016/2017

Dobiegł końca kolejny rok szkolny, bo przecież „życie składa się z ciągłych powitań i pożegnań", a każdy koniec jest początkiem czegoś nowego.
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017 na szkolnym boisku zebrali się uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. Honorowym gościem był Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który wręczył wyróżnionym uczniom dyplomy, statuetki i nagrody książkowe. Pani dyrektor Dorota Majewska podziękowała rodzicom za współpracę, a uczniom za wytrwałość i zaangażowanie. Na koniec pani dyrektor życzyła wszystkim słonecznych, ale też bezpiecznych wakacji.

 Galeria zdjęć

Zdjęcia i informacje znajdują się również na stronie Urzędu Miasta Brzeg - www.brzeg.pl


Primus Inter Pares

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wręczył podczas gali Primus Inter Pares (13 czerwca 2017 r.) nagrody dla najzdolniejszych uczniów miejskich szkół. Są to osoby, które osiągają sukcesy naukowe, sportowe, a także artystyczne. W bieżącym roku szkolnym te szczególnie cenne nagrody otrzymało, aż 20 uczniów naszej szkoły.

Wykaz nagrodzonych, ich osiągnięcia i zdjęcia z gali w Ratuszu.

 

Mistrzostwa Aglomeracji Wrocławskiej w Biegu na Orientację

....9 czerwca 2017 roku 32 uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszych Mistrzostwach Aglomeracji Wrocławskiej w Biegu na Orientację. Zadanie dla uczestników było bardzo trudne - w jak najkrótszym czasie odnaleźć wszystkie punkty w terenie i dobiec do mety. Tym większym sukcesem są trzy miejsca na podium uczniów klasy 5 a PSP 1. W kategorii K5 zwyciężyła Justyna Bider, a drugie miejsce przypadło Sandrze Milewskiej. Wśród chłopców klas piątych (M5) trzecie miejsce zdobył Karol Drozd.

Więcej w zakładce sport.

Galeria zdjęć

 

Spotkanie z Beatą Ostrowicką - autorką wielu książek

.....07 czerwca 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 gościliśmy autorkę książek dla dzieci i młodzieży – Beatę Ostrowicką, która zadebiutowała w 1995 roku powieścią „Niezwykłe wakacje” i od tej pory jej twórczość była wielokrotnie nagradzana. Podczas spotkania Pani Beata w ciekawy sposób wprowadziła słuchaczy w świat bohaterów swoich książek, przedstawiła ich historie. Dzieci chętnie angażowały się w zaproponowane przez Panią Ostrowicką zabawy i okazały się aktywnymi odbiorcami. Śmiało udzielały odpowiedzi na pytania, wymieniały elementy, które są potrzebne do stworzenia powieści. Mówiły o: papierze, długopisie, laptopie… Autorka omówiła kolejne etapy powstawania książki: od pracy w swoim domu, przez wydawnictwo, które zajmuje się stroną edytorską i ilustratorską, po drukarnię. (...)

Cały tekst i więcej zdjęć
 

„Trzymaj formę”

...Pod takim hasłem 1 czerwca odbył się Dzień Dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. Ten piękny i słoneczny dzień wszystkie dzieci będą wspominać mile i z uśmiechem, gdyż mogły wziąć udział w zabawach sportowych na terenie szkoły i Parku Centralnego.
...
Impreza rozpoczęła się od bicia rekordu we wspólnym czytaniu książek w ramach ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Następnie mieliśmy możliwość podziwiać najlepszych uczniów, którzy prezentowali swoje umiejętności w „Mam Talent”. Do rozgrywek sportowych, tańcem z pomponami i wspólnym aerobikiem, przygotowały i rozgrzały nas dziewczynki ze Szkolnego Klubu Sportowego. Klasy IV-VI, podzielone wcześniej na 5-osobowe zespoły, rozpoczęły od gry terenowej, korzystając z uroków przyległego do szkoły parku. Drużyny, zaliczając i wykonując poszczególne zadania, zdobywały punkty i walczyły z czasem, aby wygrać główną nagrodę, którą był „Bon na pizzę”. Najlepsi i najszybsi okazali się uczniowie z klasy VI a. W tym samym czasie uczniowie klas I-III rywalizowali między sobą o miano „najlepszego sportowca” swojej klasy. Przechodząc od stacji do stacji, sprawdzali swoją szybkość, zwinność, siłę, celność i zręczność. Były więc strzały na bramkę do wiszących hula-hop, kręgle, rzut ringo, skoki w workach, rzuty do celu, slalom na hulajnodze, jazda na brzuchu na deskorolce i inne sprawnościowe zabawy. Finałowy tor przeszkód dla najlepszych z klas wyłonił najsprawniejszą dziewczynkę i chłopca naszej szkoły.
Rywalizacja była bardzo zacięta i każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności. Nagrodą za zaangażowanie i włożony wysiłek były złote medale dla wszystkich dzieci. Nie zabrakło również malowania twarzy i kolorowych rysunków na asfalcie pod hasłem „ Ja – mały sportowiec”. Szczęścia dopełniły smakowite wypieki naszych kochanych mam.
...
Uśmiech i radość nie schodził w tym dniu z twarzy dzieci, a to najlepsza ocena naszego Dnia Dziecka.

Opiekun SU – A. Teklińka

Wspólne czytanie Gra terenowa klas 4-6 Zawody klas 1-3
 

Festiwal Twórczości Artystycznej Szkół w Grodkowie

...Dnia 16 maja odbył się XXIII Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej Szkół w Grodkowie. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalno- instrumentalny „Jedyneczki” w składzie: Sandra Czerwińska, Natalia Żebiłowicz, Julia Kowalska, Alicja Kramarczyk, Kinga Zawistowska, Zofia Krupa, Emilia Mysłek, który został nagrodzony zaszczytnym II miejscem. Nad sprawnym przebiegiem prób oraz udanym występem zespołu czuwały panie Beata Skalska oraz Anna Krupa. Również w tym dniu na scenie zaprezentowała się Zosia Krupa, która za swój solowy występ otrzymała nagrodę specjalną. Opiekunem Zosi była pani Beata Skalska. Wszyscy nagrodzeni finaliści zostali zaproszeni na uroczysty Koncert Laureatów, który odbył się dnia 3 maja, w ramach Dni Grodkowa. Artystki z klasy 3b otrzymały wówczas dyplomy oraz nagrody pieniężne. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć

 

 

12 maja 2017 r. w Zespole Szkół Medycznych miały miejsce Targi Zdrowia, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Opolskie Centrum Rehabilitacji z Korfantowa bezpłatnie wykonało naszym uczniom badanie przesiewowe pod kątem wad postawy. Wyniki badań wraz z opinią przekazano rodzicom. Zaprezentowano najnowsze urządzenia do rehabilitacji i odnowy biologicznej, salę masażu, akcesoria do kąpieli wodnej, środki pielęgnacyjne. Odbyły się także konsultacje dla rodziców.

Powiększ zdjęcia

 

IX Wojewódzki Konkurs Poezji
św. Jana Pawła II

.......12 maja 2017 r. w Głubczycach miał miejsce IX Wojewódzki Konkurs Poezji św. Jana Pawła II. Patronat honorowy w/w konkursu objęli: Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty i Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie i propagowanie poezji o św. Janie Pawle II.
.......Na scenie pojawiło się 22 uczestników, a wśród nich
Julia Pszczolarska z klasy 5 a (opiekun Beata Rudyk), która zajęła III miejsce i tym samym uzyska tytuł „Primusa”.

Gratulujemy sukcesu.

 


XVI konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

......12 maja 2017 roku po raz szesnasty nasza szkoła gościła najlepszych młodych znawców naszego miasta. W konkursie rozgrywanym nieprzerwanie od 2001 roku wystartowało 5 drużyn ze wszystkich szkół podstawowych.

......Naszą szkołę z sukcesem reprezentowali uczniowie klasy 5 a Karol Drozd i 6 a Dariusz Marszałek zdobywając 2 miejsce w konkursie.

Więcej

 

Dni Kariery
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1
w Brzegu

Zawód: OGRODNIK

 

.......W przededniu Święta Trzech Ogrodników: Serwacego, Pankracego i Bonifacego, a także tej najważniejszej dla ogrodników - Zimnej Zośki, nasza szkoła stała się „szkolnym centrum ogrodniczym” w ramach Dni Kariery.

.......Uczniowie klas V i VI zostali podzieleni na grupy stacjonarne oraz wycieczkowe i podjęli się różnych zadań. Jedni obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną, odkrywającą tajniki pracy ogrodnika, a po jej obejrzeniu ich zadaniem było wykonanie teczki zawodu. Kolejne grupy - wycieczkowe miały na celu dokonanie na terenie podwórka szkolnego nasadzeń specjalnie w tym celu zakupionych i pozyskanych kwiatów oraz krzewów ozdobnych. Ogrodnicy z tejże grupy wybrali się także na zajęcia terenowe do Szkółki Drzew i Krzewów KULAS w Pisarzowicach, aby na własne oczy przekonać się na czym polega ten trudny, ale i pasjonujący zawód.

.......W szkółce czekał już na uczniów ogrodnik, a zarazem właściciel szkółki – pan Kazimierz Kulas, który opowiedział o przyjemnościach i trudach pracy ogrodnika. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sporą część szkółki, podziwiać przeróżne okazy krzewów i drzew. Pan Kazimierz podzielił się z nimi historią założenia szkółki, która liczy już 40 lat. Wycieczkowicze mieli wiele pytań dotyczących uprawy i pielęgnacji roślin oraz ekologii, na które otrzymali ciekawe odpowiedzi. Na zakończenie tej wyprawy każdy ze zwiedzających otrzymał sadzonkę. Nasza szkoła również otrzymała prezent. Były to sadzonki bluszczu, które po powrocie z wycieczki nasi dzielni mali ogrodnicy posadzili na terenie szkoły. W ramach wdzięczności za gościnę w szkółce roślin uczniowie wręczyli właścicielom podziękowania.

.......Był to zupełnie inny dzień niż zwykle i uczniowie spędzili go w bardzo miłej atmosferze oraz aurze, która sprzyjała w poczynaniach ogrodniczych. Teraz pozostaje nam tylko pielęgnować roślinki i obserwować jak będą rosły z tygodnia na tydzień.

Organizatorzy: A. Rzeczkowska – Gwozdecka, Monika Pasławska

 

Zobacz również relację
i zdjęcia klasy 5 b
kliknij tu

 
 
Zobacz dwa projekty z języka angielskiego
Z angielskim za pan brat
Wakacyjne plany


Cały tekst


Drogi Rodzicu
Chcielibyśmy zwrócić tobie uwagę na korzystanie twojego dziecka z urządzeń mobilnych (komórka, tablet, laptop, komputer) , a jednocześnie z Internetu.
U bardzo wielu z nas rodziców korzystanie z internetu wzbudza obawy o to co dziecko robi w Internecie i jak spędza tam czas i jest w wielu przypadkach zasadna obawa.
Można stwierdzić, że w chwili obecnej relacje pomiędzy dziećmi i nastolatkami i ich rozmowy w dużym stopniu są prowadzone przez komunikatory i portale społecznościowe: Facebooka, Messengera, twittera itp. najczęściej nasze dzieci mają większą wiedzę i umiejętności korzystania z internetu, gier mobilnych i aplikacji dlatego możemy mieć wrażenie, że nie mamy na to wpływu co dzieci robią w internecie i nie mamy wpływu na zwiększenie bezpieczeństwa naszego dziecka w sieci.
Czytaj całość.

 

Dyrekcja PSP 1 Brzeg informuje, że od poniedziałku 27.03.2017 w szkole obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych na lekcjach i podczas przerw. Telefony na przerwie mogą być włączone, ale wyciszone. Można ich używać wyłącznie do kontaktów z rodzicami i opiekunami.
W przypadku złamania zakazu telefon zostanie zabrany i przekazany rodzicom (opiekunom).
 

22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Dzień 22 marca to Światowy Dzień Wody. W naszej szkole obchodziliśmy go wspólnie z zaproszonymi z tej okazji przedszkolakami z Publicznego Przedszkola nr 1 w Brzegu. Celem odwiedzin było zapoznanie młodszych kolegów i koleżanek z murami naszej szkoły, z jej topografią, oraz spotkanie z kolegami i koleżankami, którzy przekroczyli już próg szkolny. Dzieci przywitała pani Sylwia Jęczalek wychowawca klasy 2c wraz z uczniami, oraz Joanna Łukasik pracująca na co dzień w świetlicy szkolnej. Przedszkolaczki zapoznały się ze starszymi kolegami i koleżankami i razem z nimi udali się do przygotowanej sali w której czekały na nich: zagadki, ciekawostki oraz doświadczenia związane z wodą. Nad przebiegiem zajęć czuwały panie, objaśniając i zachęcając do zabawy. Uśmiechu i okrzyków zachwytu było wiele. Na koniec lekcji dzieci otrzymały słodki upominek. W czasie przerwy z uczniami klasy drugiej spacerowały, po szkolnym korytarzu. Było to dla nich nowe i niesamowite przeżycie. Kolejna lekcja, miała miejsce w ławkach szkolnych, tu zadanie polegało na wspólnym pokolorowaniu obrazków pt: „Skąd się bierze woda w kranie?”. Dzisiejsza wizyta była dla naszych gości namiastką tego co czeka, niektórych z nich już po wakacjach.
Było nam bardzo miło gościć przedszkolaków i ich opiekunów.

GALERIA ZDJĘĆ

MAM TALENT 2017

20 marca w PSP 1 rozpoczęła sie wiosna. Na scenie w sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać wyjątkowe uzdolnia naszych uczniów. Tegoroczny konkurs Mam Talent stał na wyjątkowo wysokim poziomie.

 

Zwycięzcami zostali:

 

W kategorii ŚPIEW

W kategorii TANIEC

W kategorii WIERSZ

Zespół uczennic klasy 3 b Natalia Żebiłowicz i Maja Skibińska Zofia Bąk

Więcej na stronie samorządu.


Album zdjęć (otwiera się w nowym oknie)

 

V Edycja Projektu Lekki Tornister!

W ramach projektu LEKKI TORNISTER w naszej szkole przeprowadzono następujące działania:

• konkursy, quizy, zabawy edukacyjne, karty pracy
• ważenie tornistrów przez szkolną pielęgniarkę,
• wykonanie plakatów edukacyjnych,
• wykorzystanie na zajęciach filmów edukacyjnych,
• słuchanie bajki o Lekkim Tornistrze,
• dostarczenie ulotek dla rodziców i opiekunów prawnych,
• nauka piosenki pt. „ Piosenka o Lekkim Tornistrze”
Naszym uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom należą się podziękowania za zaangażowanie w tak ważny projekt promujący zdrowie.

Więcej

 
NOWY SPOSÓB LOGOWANIA SIĘ DO KOMPUTERÓW W PRACOWNI INFORMATYCZNEJ
 

„INTERPRETACJE DZIECIĘCE”

28 lutego 2017r. w Brzeskim Centrum Kultury odbył się Konkurs Recytatorski „INTERPRETACJE DZIECIĘCE”.
Oto nasi zwycięzcy, którzy prezentowali Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Brzegu:
W kategorii „Wywiedzione ze słowa” kl. I-III:
4 I miejsce Zofia Krupa (opiekun p. Beata Skalska)
4II miejsce Natalia Żebiłowicz (opiekun p. Beata Skalska),
4wyróżnienia otrzymały Kaja Mazur (opiekun p. Martyna Kwiatkowska) oraz Zofia Bąk (opiekun p. Agnieszka Herman)
W kategorii „Wywiedzione ze słowa” kl. IV-VI:
4II miejsce Malwina Linkowska (opiekun p. Małgorzata Domaracka),
4wyróżnienia otrzymały Aleksandra Dymińczuk (opiekun p. Małgorzata Domaracka) oraz Maria Drozd (opiekun p. Beata Rudyk).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Tworzydło

Cały tekst i więcej zdjęć

 

 
 

Gmina Brzeg przystąpiła wraz z Politechniką Opolską do projektu pn. "Techniczna Pobudka". Jest to program rozwoju zainteresowań technicznych dzieci i młodzieży. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w sposób przystępny dla Młodego Słuchacza, z zapewnieniem najwyższych form atrakcyjności. Będą odbywać się w wybrane soboty w okresie marzec - czerwiec 2017, w salach Urzędu Miasta Brzeg oraz na Politechnice Opolskiej (transport zapewni U.M. Brzeg).
Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne. Nabór dla dzieci 10 - 12 lat z całego powiatu brzeskiego rozpoczyna się 8 lutego. Dzieci zostaną zakwalifikowane według zasady „Kto pierwszy zaloguje się i zgłosi do projektu, ten zostanie wpisany.
Jest tylko 75 miejsc.

 
  Rekrutacja odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie internetowej http://brzegtechnicznapobudka.po.opole.pl/  
 

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniu 30.01.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu odbył się Dzień Przedsiębiorczości, w których uczestniczyły klasy piąte i szóste, w ramach ,,Brzeskiego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego od przedszkola do gimnazjum” realizowanego na terenie Brzegu. Więcej.

SREBRNA JEDYNKA

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzegu zdobyła wicemistrzostwo województwa w piłce ręcznej chłopców.
Turniej finałowy w Grodkowie był jednym z najbardziej zaciętych finałów województwa w historii tej dyscypliny sportu. Po pokonaniu drużyn z Opola i z Kolonowskiego, zawodnicy z Jedynki spotkali się w meczu finałowym z zespołem gospodarzy, Olimpem Grodków. Do złota wystarczał nam remis. Jeszcze 3 sekundy przed końcem meczu na tablicy widniał wynik 12-12. Cała relacja i wyniki w zakładce sport.

 

XVII Przegląd Kolęd i Pastorałek „ Brzeskie kolędowanie”


 

21 stycznia 2017 r.(sobota) w Brzeskim Centrum Kultury odbył się XVII Przegląd Kolęd i Pastorałek „Brzeskie kolędowanie”.

Celem przeglądu jest promowanie młodych talentów oraz kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek w okresie Świat Bożego Narodzenia.

Przegląd cieszy się dużą popularnością, a wszyscy wykonawcy oceniani są przez profesjonalne jury.
Publiczną Szkolę Podstawową nr 1 w Brzegu reprezentował zespół wokalno-instrumentalny w I kategorii wiekowej w składzie:
• solista: Zofia Krupa
• instrumenty: Alicja Kramarczyk, Julia Kowalska
• chór: Oliwia Wilk, Kacper Wajer, Emil Dziedzic, Emilia Mysłek, Natalia Żebiłowicz, Aleksandra Sobalak, Grzegorz Mayer, Aleksandra Dymińczuk, Julia Suska.

Zespół „ Jedyneczka” wykonał piękną interpretację „Kolędy Marii” i został nagrodzony III miejscem w swojej kategorii.
Słowa uznania należą się naszym młodym artystom za ogromne zaangażowanie i dojrzałą postawę podczas występu.

Opiekunowie artystyczni zespołu:
Anna Krupa i Joanna Łukasik

GALERIA ZDJĘĆ (nowa strona)

 

U R Z Ą D M I A S T A w B R Z E G U
Biuro Bezpieczeństwa
OSTRZEŻENIE

W związku z wprowadzeniem I stopnia alarmu o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu dla województwa opolskiego. Zaleca się podjęcie działań krótkoterminowych:
– ograniczenia długotrwałego przebywania dzieci na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na stężenia pyłu zawieszonego PM10,
– uprawiania sportu, czynności zawodowych na otwartej przestrzeni zwiększających narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM10,
– ograniczenia spalania paliw stałych zwłaszcza złej, jakości w kotłach i piecach. WIĘCEJ
 
 

Reforma oświaty w Brzegu.
Burmistrz rozpoczął spotkania informacyjne

9 stycznia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 miało miejsce spotkanie informacyjne na temat sieci szkół oraz wprowadzenia reformy oświaty w Brzegu. Propozycje w tej sprawie przedstawił rodzicom Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. W zebraniu uczestniczył także nadzorujący pion społeczno-edukacyjny, Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski.

 

Na początku stycznia pojawiły się nowe piosenki w Klubie Kaczki Niedziwaczki. Posłuchaj i zobacz.

 

 
 

TKONKURS RECYTATORSKI POEZJI LWOWSKIEJ I KRESOWEJ

 

BEZPIECZNA +  listopad

W ramach projektu w listopadzie zostały przeprowadzone następujące działania:
1) Jestem rozsądny, czyli jak korzystać z nowoczesnych technologii?
W ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty dotyczące cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci, które prowadził terapeuta z Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia w Brzegu. Oprócz tego uczniowie klas starszych mięli za zadanie przygotować prezentację multimedialną dla klas młodszych, dotyczącą omawianego podczas warsztatów tematiu oraz opracować zadady bezpiecznego korzystania z internetu.
Lista nagrodzonych prezentacji multimedialnych:
I miejsce: Dominik Szwedo i Aleksander Rogowski
II miejsce: Kajetan Chmiel i Laura Śliwak
III miejsce: Marcel Mrowiec i Krystian Kantor

2) Znam swoje prawa
W ramach Ogólnopolskich Obchodów Praw Dziecka, której organizatorem był Breg w szkole odbyły się następujące akcje:
• zajęcia wychowawców z uczniami dotyczące praw dziecka;
• debata dla klas starszych dotycząca praw dziecka;
• wizyta pani Doroty Zawadzkiej, psychologa dziecięcego, która mówiła o prawach dziecka, podkreślając, ze dzieci mają takie same prawa jak dorośli;
• udział w biciu rekordu Guinnessa w śpiewaniu piosenki dotyczącej praw dziecka;
• klasa Va napisała list do Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka.
Oprócz tego w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Znam swoje prawa"., którego zwycięzcami są:
I miejsce: Bartosz Naglak z klasy 3b
II miejsce: Julia Kowalska z klasy 3b
III miejsce: Zuzanna Borowska z klasy 2b
wyróżnienia: Alicja Kramarczyk z klasy 3b
Milena Dziura z klasy 2c
Jakub Kołdziej z klasy 3b

3) Życzliwość na co dzień
21 listopada w naszej szkole został zorganizowany Dzień Życzliwości.

Więcej o Dniu Życzliwości poniżej

 

SZKOLNA AKCJA
„Szkolna szlachetna paczka”

W związku cze zbliżającym się niezwykłym czasem Bożego Narodzenia zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o otwarcie swoich serc i przyłączenie się do akcji:

„ Szkolna Szlachetna Paczka”

Chcemy przekazać potrzebującym dzieciom wsparcie w postaci świątecznej paczki, aby wywołać uśmiech na ich twarzach. Prosimy zatem o rzeczowe i finansowe wsparcie. Potrzebne są: słodycze, maskotki, książki, gry, przybory szkolne, artykuły spożywcze… każda rzecz cieszy.
Nie pozostańmy obojętni, aby wyczekiwana Gwiazdka zagościła u wszystkich dzieci.

Z całego serca wszystkim dziękujemy


XXXII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży – Legnica 2016r.

W dniach 24- 27 listopada 2016r. odbył się w Legnicy XXXII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży. O tytuł najlepszego krasomówcy walczyli zwycięzcy eliminacji z 14 województw naszego kraju. Wzięło w nim udział 29 uczniów szkół podstawowych i 26 ze szkół gimnazjalnych.
Nasze województwo, w kategorii szkół podstawowych, reprezentowała uczennica klasy III b- Natalia Żebiłowicz (opiekun p. B. Skalska), która zajęła X miejsce. Występ Natalii został dostrzeżony przez fotografa - Pana Piotra Szymczewskiego, który przyznał jej Nagrodę Specjalną.

Cały tekst i więcej zdjęć

 

„Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”

 W piątek, 26 listopada, w związku z obchodami w naszej szkole Światowego Dnia Pluszowego Misia, oprócz pluszaków uczniowie przynieśli również książki, których bohaterami są misie. W holu naszej szkoły zasiadł pluszowy miś Czytuś. Można było poczytać wraz z nim różne książki o misiowych przygodach oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W klasach młodszych nauczyciel bibliotekarz pani Anna Bernacka przybliżyła dzieciom historię pluszowego misia - przedstawiła najpopularniejsze misie występujące w literaturze oraz skąd wziął swoją nazwę najsławniejszy angielski Teddy Bear. Dzieci opowiadały o misiowych bohaterach książek, które przyniosły ze sobą. Razem zaśpiewaliśmy piosenkę z popularnej wieczorynki pt. „Przygody Misia Uszatka”. Nie zabrakło również głośnego czytania fragmentów książki Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek”.
Akcja ta zorganizowana została w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole.

Zobacz galerię (kliknij na powyższe zdjęcie)

 

25 listopada 2016 roku w Klubie 1 Pułku Saperów w Brzegu odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Poezji Religijnej i Patriotycznej im. ks. Zbigniewa Stefaniaka „Fides et Patria’’.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych :
– klasy I – III
Zofia Bąk 3a (opiekun A. Herman )
Zofia Krupa 3b (opiekun B.Skalska )
–  klasy IV - VI
- Grzegorz Majer 4a (opiekun Beata Rudyk )
- Aleksandra Dymińczuk 5a (opiekun Małgorzata Domaracka)
Wszyscy uczniowie otrzymali wyróżnienia.
 

 

Światowy Dzień Życzliwości w PSP nr 1 w Brzegu

W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości, który miał na celu przypomnieć nam, że:
• uśmiech otwiera wszystkie drzwi,
• dobroć zawsze do nas wraca,
• miłe zachowanie ułatwia nam życie,
• radość jest zaraźliwa.
W tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy włączyli się do akcji „Jestem życzliwy”. Był to dzień żółty, każdy z nas miał na sobie coś żółtego. Uczniowie wspólnie z wychowawcami wybierali spośród siebie Miss i Mistera Życzliwości. Wybrani uczniowie otrzymali korony i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie z klas I-III przygotowali piękne laurki z pozdrowieniami, które wręczyli napotkanym ludziom podczas spaceru po ulicach naszego miasta, budząc uśmiechy życzliwości. W starszych klasach przeprowadzono debatę na temat życzliwości. W tym szczególnym dniu, na korytarzach naszej szkoły umieszczono hasła o życzliwości i uśmiechu. Przy głównym wejściu było „Drzewo życzliwości”, na którym uczniowie mieli możliwość umieścić listek z własnoręcznie napisanymi pozdrowieniami i słowami życzliwości. To był bardzo udany dzień, pełen uśmiechów i miłych gestów. Życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok!!!

Zobacz zdjęcia

 

BEZPIECZNA +

 

W roku 2016 PSP nr 1 realizowała projekt pod nazwą "Bezpiecznie z Jedynką, czyli poradnik w 8 odsłonach" w ramach rządowego programu Bezpieczna +.
W ramach projektu w październiku zostały przeprowadzone następujące działania:
1) Bezpieczna droga do szkoły
2) Jestem tolerancyjny
3) Żyjmy w świecie wolnym od przemocy

 

Więcej

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W BRZEGU

....Piątkowy dzień, tj. 18 listopada 2016 r., był wyjątkowy. Punktualnie o 10:00 udaliśmy się na największy plac w centrum miasta, gdzie rozpoczęło się wspólne śpiewanie piosenki „Dziećmi jesteśmy tylko raz”. O prawach dziecka śpiewało prawie 2800 osób. Tym samym udało się pobić ubiegłoroczny rekord Guinnessa należący do Świdnicy (1800 osób). Na scenie BCK utwór śpiewali także dorośli przyjaciele dzieci – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i jego zastępca Tomasz Witkowski. Na zakończenie spotkania puszczono balony, które pofrunęły w niebo.

....Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w naszej szkole pani Doroty Zawadzkiej, psychologa dziecięcego i doradcy społecznego Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Superniania przybliżyła społeczności uczniowskiej tematykę praw dziecka, podkreślając, że dzieci mają takie same prawa jak dorośli. Tematy poruszane przez panią Zawadzką były poważne, ale sposób ich przedstawienia - daleki od nudnego wykładu. Pani Dorocie nie brakowało ani poczucia humoru, ani talentu aktorskiego, więc już od pierwszych chwil nawiązała znakomity kontakt z uczniami. W swoich wypowiedziach często odwoływała się do słów Janusza Korczaka. Z wielką pasją opowiadała też o swojej pracy. Uczniowie zadawali wiele pytań, a Superniania z zaangażowaniem tłumaczyła, na czym polega prawo do prywatności i nietykalności. Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie przedstawiciele klas wręczyli pani Zawadzkiej przeróżne prezenty. Wszyscy uczestnicy wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni, świadomi swoich praw. Pani Doroto, dziękujemy za miłe i twórcze spotkanie. Zapraszamy do kolejnych odwiedzin w naszej szkole.Ogólnopolski
Dzień
Praw
Dziecka

.....Jednym z działań w ramach tygodniowego programu obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka było napisanie listu do organizacji światowych i głów państw (UNICEF, ONZ, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich itp.), w którym należało wyrazić prośbę o pomoc w działaniach chroniących dzieci i ich prawa.
Na godzinie wychowawczej wspólnie zredagowaliśmy list do Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka.

 

WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

16 listopada 2016 zakończyły się szkolne etapy pięciu wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Na etapie miejskim naszą szkołę będą reprezentować uczniowie klas szóstych: Dariusz Marszałek, Gabriela Małecka, Małgorzata Dąbrowska, Monika Zawistowska, Natan Rudlewski, Wojciech Rogala, Wiktor Sieroń (wszyscy z 6 a) oraz Mateusz Zalewski i Joanna Kołodziejczyk z klasy 6 b. Gratulujemy sukcesów na etapie szkolnych i życzymy powodzenia na konkursach miejskich.

Więcej w zakładce konkursy.

Śniadanie daje moc

Nasza szkoła przyłączyła się w bieżącym roku szkolnym do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. 8 listopada wszystkie klasy w całej szkole zorganizowały wspólne śniadanie. Dodatkowo dzieci z klas I-III mogły przebrać się za wybraną postać z bajki, gdyż 5 listopada obchodzone jest święto ulubionej postaci z bajki. Tym samym nasze śniadania zamieniły się w bajkowe. Więcej.

 

Na początku listopada 2016 pojawiły się trzy nowe piosenki w Klubie Kaczki Niedziwaczki. Zobacz i posłuchaj.

 

Z WIZYTĄ NA CMENTARZU

W dniu 28. października wspólnie ze starszakami z Przedszkola Publicznego nr 6 w Brzegu klasa 5 b wybrała się na cmentarz przy ul. Ofiar Katynia. Posprzątaliśmy kilka starych, zapomnianych grobów i zapaliliśmy znicze. Byliśmy w części cmentarza, gdzie pochowani są żołnierze, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Przeszliśmy wspólnie alejkami zatrzymując się przy starych grobach zwracaliśmy uwagę na daty urodzenia i śmierci. Zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć i odprowadziliśmy naszych kolegów do przedszkola. To już nasza druga wspólna wizyta w tym miejscu.

Zobacz zdjęcia klasy 5 b

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu- BICIE REKORDU GUINNESSA

....Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 jako jedyni reprezentowali Brzeg podczas próby pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To akcja organizowana w całej Polsce od kilku lat pod patronatem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej celem jest nauka ratowania życia oraz uświadamianie dzieciom, jak ważna jest pierwsza pomoc. Organizatorem i koordynatorem działań w naszej szkole była Pani Joanna Łukasik.
Do akcji przystąpiło 124 uczniów. Podczas przygotowań do bicia rekordu nauczyciele i uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych. W trakcie bicia rekordu uczestnikom towarzyszyła piosenka zespołu Bee Gess „Stay in alive”, która dodawała wszystkim energii do pracy. Podczas tych 30 minut dzieci wykazały się ogromną wiedzą i zaangażowaniem, o czym świadczyła miła atmosfera i determinacja. Z niecierpliwością oczekujemy na ogłoszenie wyników naszych zmagań. Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim zaangażowanym w bicie rekordu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Uczniowie PSP 1 piątą drużyną w VII Terenowym Turnieju Ekologicznym

.....Drużyna naszej szkoły w składzie Karol Drozd, Maria Drozd i Dariusz Marszałek zajęła 5 miejsce w  Terenowym Turnieju Ekologicznym zorganizowanym przez Stobrawski Park Krajobrazowy.
Więcej na stronie konkursy, a zdjęcia ikona poniżej.

 

O konkursie można też przeczytać na stronie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

 

........Dnia 16 października 2016 roku odbyła się w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego uroczysta Msza Święta w z okazji 32 rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych oraz brzeskich szkół. Po Mszy św. pod obeliskiem ks. Popiełuszki kwiaty złożyły władze miasta i powiatu jak również przedstawiciele społeczności uczniowskich.
........W uroczystości uczestniczyła również nasza młodzież wraz z opiekunem P. Elżbietą Tworzydło.
Przesłanie błogosławionego kapłana – zło dobrem zwyciężaj- będzie towarzyszyć ludziom na zawsze.

 

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2016r. w Ratuszu, odbyło się wręczenie Nagród Burmistrza Brzegu, dla nauczycieli brzeskich szkół i przedszkoli.
Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem pań: Anny Krupy, Beaty Skalskiej, Małgorzaty Domarackiej i Beaty Rudyk.

Więcej zdjęć

 

Nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu Bezpieczna + i realizuje projekt pod nazwą "Bezpiecznie z Jedynką, czyli poradnik w 8 odsłonach".
W ramach programu w dniu 07.10.2016 odbył się DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA - pod hasłem Bezpieczny Pierwszak.
Zaproszeni goście zapoznali uczniów z zagadnieniami:
1. Bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym dzieci.
2. Zachowanie się w sytuacjach zagrożenia pożarem.
3. Bezpieczeństwo w czasie podróży koleją oraz zachowanie się ...

Więcej o programie Bezpieczna + w naszej szkole

 
 
30 IX 2016 roku uczniowie z PSP nr 1 w Brzegu wzięli udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
W finale uczestniczyło 124 uczniów z klas 3 – 6. Certyfikat ekspertów otrzymało 28 uczniów, natomiast zwycięzcami (po dogrywce) zostali:
I miejsce – Julia Lelko - kl. 3 a
II miejsce – Małgorzata Dąbrowska - kl. 6 a
III miejsce – Dominik Szwedo - kl. 5 b
........
Klasa 4 a zdobyła największą liczbę punktów za zbiorowe rozwiązywanie łamigłówek matematycznych.
........................koordynator Małgorzata Tomczak i Justyna Grzybowska

Więcej

 
.....Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne prace plastyczne na Międzyszkolny Konkurs pod hasłem: „Święci Miłosierdzia”. Uwaga uczniów została skoncentrowana wokół postaci Świętej Matki Teresy z racji wrześniowej kanonizacji.
.....
Prace będzie można oglądać w październiku w kościele św. Mikołaja.

GALERIA ZDJĘĆ

 

CZTERY PORY ROKU

29 września w siedzibie nadleśnictwa Opole odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów za udział w wojewódzkim konkursie plastycznym "Cztery pory roku".

W kategorii prac indywidualnych trzecie miejsce zajął Mikołaj Pasławski uczeń klasy 2 a.

W kategorii prac grupowych wyróżnienie otrzymała klasa 3 a.

Więcej

 

XIV Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację - Milicz 1.10.2016

Już po raz ósmy uczniowie z PSP 1 uczniowie klas V i VI wzięli udział w jednej z największych w Polsce imprez na orientację. Posługując się mapą i kompasem, uczniowie muszą odszukać w terenie punkty kontrolne zaznaczone na mapie oraz wyznaczyć i odnaleźć w terenie tajemnicze punkty kontrolne, będące rozwiązaniami geometrycznych zadań konstrukcyjnych i rebusów. Dodatkowo do rozwiązania jest pięć zadań matematycznych. Wszystko w czasie 1 godziny. Pełne wyniki nie są jeszcze podane ale z naszych drużyn najlepiej zaprezentowali sie uczniowie z klasy VI b: Patryk Nowak, Mateusz Zalewski i Amelia Roj, którzy zdobyli 162 punkty. Oprócz zawodów głównych odbyły sie konkurencje indywidualne. W jednej z nich, strzałach do celu, cenne 3 miejsce zdobył Karol Drozd z V a.  Galerię zdjęć, mapa i zadania.

 

.....Dziękujemy wszystkim darczyńcom – rodzicom, uczniom, nauczycielom i personelowi szkoły za finansowe wsparcie charytatywnego rajdu samochodowego ,,Złombol’’.
.....Przypominamy, że Wasze datki w 100% zostaną przeznaczone na dzieci z domów dziecka.

Zebraliśmy : 264 złotych 65 groszy
75 pensów
1 euro 10 centów

.....Jednocześnie trzymamy kciuki za NASZ team, czyli 17-letniego poloneza LUXTORPEDA, którego po drogach Europy, aż na Sycylię, poprowadzi pan Adam Lelko i pan Remigiusz Spychalski.
.....Akcję zbiórki datków w szkole przygotowała klasa 3a.
Szczegóły akcji i relacje z wyprawy na stronie http://www.zlombol.pl/

 
 
..........Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Brzegu otrzymała wyróżnienie w Programie „Zadowolony Konsument”. Szkoła znalazła się w gronie najlepszych. Została doceniona przez rodziców i uczniów. Zdobyte uznanie świadczy o najwyższej jakości usług.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie.

Dyrekcja i Grono pedagogiczne PSP 1 w Brzegu

 
1 września 2016 roku poczet sztandarowy z PSP 1 wziął udział w uroczystych obchodach 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów zgromadzili się pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego, gdzie wysłuchali przemówienia burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów ku czci poległych oraz w ciszy i zadumie docenili pamięć o tak ważnej dla nas przeszłości.

Zobacz zdjęcia

 

WITAJ SZKOŁO!

Pierwszy września to znak, że nastał koniec błogiego lenistwa.
Uśmiechnięci, opaleni, wypoczęci i gotowi do dalszej nauki powracacie do szkoły,
aby powitać rok szkolny 2016/2017.

Nasza nowa pierwsza klasa

1 września zostaliśmy oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej PSP nr 1. Pani Dyrektor pasowała nas na uczniów klasy pierwszej. Spotkała nas wyjątkowa niespodzianka! Otrzymaliśmy bardzo potrzebne miniwyprawki szkolne, a także mnóstwo łakoci! Wspólnie z naszą Panią udaliśmy się do naszej nowej klasy. Od tej pory „Jedynka” to NASZA szkoła, a MY jesteśmy UCZNIAMI!

GALERIA
ZDJĘĆ
Z
1 WRZEŚNIA

 

Aktualności poprzedniego roku szkolnego