KONKURS "WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ - BATERIE 2007"

Cel Konkursu

Celem konkursu jest zapoznanie uczestników z problematyką powstawania odpadów i ich oddziaływania na otoczenie. Pytania konkursowe dotyczą zagadnień związanych z odpadami z gospodarstw domowych. W zasięgu konkursu znajduje się 5 000 szkół z 8 następujących województw: Mazowieckie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie, Opolskie, Śląskie.

Najbardziej szkodliwe są odpady niebezpieczne dlatego głównym "bohaterem" konkursu są zużyte baterie. Baterie jako odpady szczególne i specjalne nie powinny lądować w naszym koszu na śmieci. Dziś, niestety tak się jeszcze dzieje. Dlatego, przeprowadzając ten konkurs chcemy zbliżyć się do standardów UE i promować zbiórkę odpadów niebezpiecznych w gospodarstwach domowych. Programy tego typu cieszą się szczególną popularnością w krajach skandynawskich, gdzie taką zbiórką jest objętych od 60 do 85 % gospodarstw domowych. W szkołach, na lekcjach poświęconych zagadnieniom ekologicznym, nie tylko ważne jest mówienie o odpadach organicznych, puszkach, szkle i PET-ach, ale także o odpadach niebezpiecznych, jakimi są między innymi zużyte baterie. W ramach konkursu każdy uczeń będzie miał możliwość wniesienia własnego wkładu w ochronę środowiska naturalnego.

Zasady konkursu

Głównym kryterium otrzymania nagrody w tym konkursie jest ilość zebranych zużytych baterii. Dlatego, aby ułatwić zbiórkę baterii, proponujemy uczniom kilka sposobów ułatwiających to zadanie:
- zbiórka własna i wśród rodziny,
- zbiórka wśród sąsiadów oraz mieszkańców kamienicy, bloku, osiedla,
- zasięgnięcie informacji w punktach prowadzących działalność gospodarczą o możliwości zabierania od nich baterii np. firmy fotograficzne, sklepy ze sprzętem elektronicznym, pracownie zegarmistrzowskie.

Warunkiem wzięcia udziału przez ucznia w konkursie, jest zebranie 50 zużytych baterii (nie ma ograniczeń w rodzaju i wielkości). Każda osoba, która zbierze wymaganą ilość zużytych baterii jest liczona jako uczestnik konkursu, który przeszedł eliminacje.
Każdy z uczniów, który zebrał wymaganą ilość zużytych baterii, bierze udział w finale szkolnym. Należy go przeprowadzić w miesiącach maj-czerwiec 2008, przynajmniej na tydzień przed ostatecznym odbiorem baterii (z chwilą ostatniego odbioru baterii zostaną wręczone nagrody na etapie szkolnym).
Uczestnicy finału otrzymają pytanie w formie zagadnień problemowych. Ich zadaniem jest opisać w kilku zdaniach swoje przemyślenia na zadane pytania.
Pytanie 1: "Co to jest segregacja odpadów i jak należy poprawnie segregować odpady".
Na terenie szkoły zostanie nagrodzony najlepszy zbieracz, który otrzyma nagrodę specjalną (klasyfikacja według ilości sztuk zapisanych w tabeli konkursowej). Najlepszy zbieracz nie bierze udziału w konkursie wiedzowym. Nagroda dla najlepszego zbieracza w szkole jest gwarantowana, jeśli szkoła zbierze przynajmniej 2500 baterii.
W obrębie każdego województwa zostanie rozdanych 10-50 nagród wyróżnień dla najlepszych zbieraczy (w zależności od stosunku ilości szkół biorących udział w konkursie w przeliczeniu na województwo). Lista najlepszych zbieraczy powstanie na podstawie wyników wysłanych przez nauczycieli prowadzących. Nagrody zostaną wręczone uczestnikom konkursu za pośrednictwem szkół, które to otrzymają je pocztą (w okresie 06-09.2008).

W obrębie każdego województwa zostanie rozdanych 3-5 nagród wyróżnień dla szkół (w zależności od stosunku ilości szkół biorących udział w konkursie w przeliczeniu na województwo). Lista wyróżnionych szkół powstanie na podstawie wyników wysłanych przez nauczycieli prowadzących. Nagrody zostaną wysłane do nagrodzonych szkół pocztą (w okresie 06-09.2008).

Najlepsi uczniowie w skali kraju otrzymają również nagrody główne. Otrzymają je uczniowie z 8 województw, którzy uzbierali największą ilość zużytych baterii (klasyfikacja według ilości sztuk). Lista najlepszych zbieraczy powstanie na podstawie wyników wysłanych przez nauczycieli prowadzących.

Najlepsze szkoły w skali kraju, które zbiorą największą ilość zużytych baterii otrzymają nagrody główne.  Otrzymają je szkoły, które uzbierały największą ilość zużytych baterii (klasyfikacja według ilości sztuk). Lista wyróżnionych szkół powstanie na podstawie wyników wysłanych przez nauczycieli prowadzących.

Szkołom - finalistom konkursu zostaną wręczone nagrody podczas uroczystej gali na przełomie września i października 2008. Nagrody dla najlepszych szkół zostaną wręczone osobiście. Przedstawiciele szkół, którzy nie będą mogli ich odebrać osobiście otrzymają je za pośrednictwem poczty.

Konkurs rozpoczyna się 30.10.2007, wraz z upływem terminu nadsyłania zgłoszeń od szkół. Zbiórka zużytych baterii trwa do 30.05.2008.

powrót do strony aktualności