Konkurs przyrodniczy  LOP - PRZYRODA WOKÓŁ NAS

W piątek, 18 maja 2007 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu odbyła się siódma edycja konkursu pn. "PRZYRODA WOKÓŁ NAS" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którego organizatorem był brzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody. Najpierw gospodarz obiektu, dyrektor Dorota Majewska przywitała przybyłych gości i zawodników z opiekunami oraz pokrótce przedstawiła dokonania szkoły w zakresie ekologiczno -przyrodniczej działalności oświatowej. Konkurs poprowadził sprawnie Janusz Bańkowski, vice-dyrektor BULiGL Brzeg z Wiesławem Chmielewskim, wspomagani m.in. przez Joannę Starostę-inspektora ds. ochrony środowiska UM Brzeg. Zanim zaczęto zmagania, Wiesław Chmielewski-szef brzeskiego oddziału LOP przyjął z rąk Janusza Wójcika- dyrektora Departamentu Kultury U.M. w Opolu odznakę "Zasłużony dla województwa opolskiego" nadaną przez Marszałka naszego województwa.

wręczenie odznaki - Zasłużony dla województwa opolskiego

Było wiele wątków tych przyrodniczych zawodów: część teoretyczna w postaci testów (35 min.), część terenowa (40 min. na rozpoznanie 15 drzew i krzewów w Parku Centralnym), konkurs plastyczny (2 godz. rysowania z natury), konkurs piosenki przyrodniczej (soliści i zespoły).

część teoretyczna

konkurs plastyczny

część terenowa - rozpoznawanie drzew w Parku Centralnym

Nagród było bardzo dużo, a wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, szczególnie ci, którym udało się wygrać po małych dogrywkach w kategorii szkół podstawowych. Wszyscy opiekunowie otrzymali dyplomy i podziękowania za przygotowanie uczniów. Był to bardzo pracowity, ale i owocny dzień w obcowaniu z przyrodą w samym środku powiatowego miasta. Sprawnemu przebiegowi sprzyjała duża ilość osób sztabu organizacyjnego, a także miła atmosfera "jedynki" i piękna, słoneczna pogoda.

konkurs piosenki - występuje zespół z PSP 1

wręczenie nagród - szkoły podstawowe

Wymieńmy jeszcze najlepszych zawodników: podstawówki: Witold Jęcz, przed Justyną Liptyńską (Zespół Szkół nr 2 z Oddz. Integracyjnymi) i Magdaleną Joniec (Zespół Szkół nr 2 z Oddz. Sportowymi), a za nimi Blanka Bieganowska (PSP 1) i Sebastian Bednarski (PSP 5), gimnazjaliści: Joanna Kutrowska (PG 3) przed Łukaszem Liszczykiem (ZS nr 2 z o.I.) oraz Sylwią Satrostą (PG 1), a tuż za nimi Joanna Kowalska i Agnieszka Myślińska (ZS nr 1 z o.S.).

laureaci konkusu gimnazjalnego

Słowa uznania należą się wszystkim nauczycielom-opiekunom uczniów biorących udział w przyrodniczych zmaganiach. Wręczając nagrody organizatorzy gratulowali zarówno uczniom, jak i właśnie ich opiekunom za wkład pracy w przygotowanie do udziału w tym konkursie wrastającym w brzeski model ochrony przyrody. Organizatorami imprezy byli: Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział w Brzegu, oddział LOP w Brzegu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu, Urząd Miasta w Brzegu. Sponsorowali: Nadleśnictwo Brzeg, PWC "ODRA" Brzeg, Dyrekcja Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, firma ROAN w Brzegu, BULiGL o/Brzeg. Zaproszeni goście: Stanisław Kasza i Bartłomiej Kastelik z Nadleśnictwa Brzeg, v-ce burmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk, Ireneusz Hebda i Adam Kuńka z dyrekcji Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Edward Jędryszczak - dyrektor o. BULiGL w Brzegu, Janusz Wójcik - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Kazimierz Karnas- członek Honorowy LOP. Konkurs prowadzili: w części terenowej Wiesław Chmielewski, Jerzy Guziak, Jan Janota, Kazimierz Karnas, Bartłomiej Kastelik, Marek Stajszczyk, część plastyczna - Beata Staszczyk (BCK) i Edyta Kowalczyk (PSP 1), oznakowanie drzew do części terenowej przygotowali: Janusz Bańkowski, Jerzy Guziak, Bożydar Neroj.

organizatorzy konkursu

Tekst z Panoramy Powiatu Brzeskiego Jan Janota, zdjęcia Paweł Kulczycki