Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK (w skrócie: OMTTK PTTK) jest imprezą, której istotą jest szlachetna rywalizacja i współzawodnictwo o miano najlepszego trzyosobowego młodzieżowego zespołu turystyczno-krajoznawczego. Turniej organizowany jest nieprzerwanie od 1972 roku.
Celem turnieju jest poznawanie i popularyzowanie przez młodzież piękna Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki, jako form aktywnego wypoczynku, promocja walorów krajoznawczych i turystycznych Polski i wymiana doświadczeń i prezentacja dokonań w zakresie krajoznawstwa i turystyki.
Poziom wymaganej wiedzy i umiejętności turystycznych w Turnieju jest zróżnicowany i dostosowany do typu szkoły. Trzeba jednak przyznać, że dla uczniów szkół podstawowych jest to chyba najtrudniejszy i wymagający najbardziej wszechstronnej wiedzy z wszystkich konkursów.
Turniej rozgrywany jest w konkurencjach, podzielonych na dwie części: teoretyczną (test wiedzy) i praktyczną (pozostałe konkurencje).
Część teoretyczna.
1) Test wiedzy – obejmuje zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy. Liczba pytań w teście zależy od etapu Turnieju.
Część praktyczna.
1) Turystyczny marsz na orientację.
2) Turystyczne ABC (wybrane 4 konkursy spośród regulaminowych).
3) Turystyczny rower (tor przeszkód, naprawa roweru).
4) Samarytanka (praktyczna wiedza z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy).
5) Ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK (zespołowo, indywidualnie: konkurs posiadanych uprawnień i odznak turystycznych PTTK).
Każda edycja Turnieju składa się z czterech etapów,
od 15 października do 15 stycznia – etap pierwszy (eliminacje szkolne),
4) do 15 kwietnia – etap drugi (eliminacje oddziałowe, miejskie, powiatowe lub międzypowiatowe),
5) do 15 maja – etap trzeci (eliminacje wojewódzkie). Komunikat organizacyjny nr 2 zawierający m. in. regulamin finału centralnego OMTTK PTTK i regulaminy poszczególnych konkurencji finałowych, musi być opublikowany przynajmniej 60 dni przed terminem finału centralnego,
6) pomiędzy 15 maja a 15 czerwca – etap czwarty (finał centralny).

Koło PSP 1 w OMTTK

W roku 2016 startowaliśmy OMTTK na etapie wojewódzkim już  po raz ósmy. Najwyższymi osiągnięciami było 2 miejsce w roku 2002 i 2015, 3 miejsce w 2003, 2014, 2016.