Klasa V a

15.06.2010 r. - Klasy V "a" i V "c" wybrały się do kina "Korona" na film pod tytułem "Księżniczka Lilli". Film bardzo podobał się, gdyż poruszał wiele ważnych kwestii dotyczących życia codziennego. Między innymi pokazał, jak można spełniać swe marzenia i jak ważna w życiu młodych ludzi jest przyjaźń. Wspólne wyjazdy są cennym doświadczeniem dla młodzieży szkolnej, gdyż sprzyjają kształtowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych i współpracy w grupie.

26.04.2010 r.
Dzisiaj nasza klasa Va miała bardzo nietypową lekcję języka angielskiego: pod opieką naszej pani Ewy Królak-Kulawinek robiliśmy sałatki owocowe. Na wcześniejszej lekcji układaliśmy własne przepisy, oczywiście w języku angielskim, a dziś była lekcja praktyczna.
Nasze sałatki składały się głównie z jabłek, bananów, pomarańczy, mandarynek, kiwi, cytryn, winogron, rodzynek, ananasów, brzoskwiń oraz bitej śmietany i płatków czekoladowych. Wszyscy lubimy owoce i wiemy, że są bardzo zdrowe. Ta lekcja to dobry pomysł, okazuje się, że możemy uczyć się w nieco inny sposób, nie tylko w ławce i z książką, bardzo nam się to podoba.
Po wykonaniu naszych arcydzieł kulinarnych każda grupa przedstawiła swój przepis, wszyscy musieliśmy wymienić po angielsku kolejność wykonywania czynności oraz kilka składników sałatki. A potem była degustacja, "yum-yum", palce lizać i tylko szkoda, że każda lekcja tak nie wygląda.
Kliknij i zobacz więcej zdjęć

31.03.2010 r. zakończyliśmy sezon wyjazdów do Opola na lodowisko. Więcej i zdjęcia na stronie aktualności.

Dnia 22.03.2010 r. odbyły się zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas piątych. Gospodarzem spotkania była specjalistka z pogotowia ratunkowego w Opolu. Klasy podzielono na grupy, jako pierwsza szkolenie przeszła klasa Va. Uczniowie zapoznani zostali z teorią oraz poznali główne zadania tych, którzy udzielają pierwszej pomocy.

17. marca każdego roku w Irlandii oraz Irlandii Północnej obchodzone jest święto patrona - Dzień Świętego Patryka. Jest to święto narodowe - dzień wolny od pracy. Na ulicach odbywają się liczne parady i festyny, w których dominuje kolor zielony. Największa parada, odbywa się od 1762 roku, corocznie w Nowym Jorku. W Dublinie parada połączona jest z pięciodniowym festiwalem. Również w naszej szkole uczniowie klasy Va uczcili ten dzień na lekcji języka angielskiego, ubrali się na zielono, przygotowali informacje i ciekawostki. A oto kilka z nich:
Święty Patryk urodził się podobno około roku 358 w Taberni, położonej w tej części Brytanii (Anglii). Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Tam musiał pracować jako pasterz. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na wyspie. Po sześciu latach udało się mu zbiec z niewoli, lecz nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy. Uważał, że jego powołaniem jest głoszenie Ewangelii w Irlandii, dlatego też zdobył odpowiednie wykształcenie w dwóch szkołach misyjnych w północnej Francji. Po śmierci św. Palladiusza, misyjnego biskupa w Irlandii. W 432 roku wyświęcono Św. Patryka na biskupa i wysłano do Irlandii. Doprowadził on do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. w 444 roku katedrę i klasztor w Armagh. On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461r.
Według legend, które przetrwały do naszych czasów, Święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania i przywracania życia. Przypisuje mu się także 'wypędzenie' węży z terenu Irlandii, choć wg. współczesnych badań na terenie tej wyspy węże nie występowały od czasów lodowcowych. Jedną z bardziej prawdopodobnych legend jest ta, w której Św. Patryk nauczał o Świętej Trójcy na przykładzie trójlistnej koniczyny i prawdopodobnie dlatego zielona, trójlistna koniczyna jest jednym z symboli Irlandii.

Dzień czerwony 22 stycznia 2010 - naciśnij poniżej aby zobaczyć więcej zdjęć
Kliknij i zobacz więcej zdjęć

Mikołajki w Złotym Stoku

Samorząd klasowy 2009/10:
Przewodnicząca: Klaudia Getko
Zastępca przewodniczącej: Iga Bieganowska
Skarbnik: Angelika Niedolistek
Łącznik z biblioteką: Aleksandra Florków

Zdjęcie z roku szkolnego 2008/2009 - część osób ze zdjęcia jest dziś w klasie 5 c

W zeszłym roku szkolnym

JESIEŃ 2008

11 IX - Ognisko w Parku Wolności 1 Ognisko w Parku Wolności 2 19 IX - Sprzątanie Świata 1
Sprzątanie Świata 2 Sprzątanie Świata 3 15 X - Ogród Botaniczny

Mikołajki 2008

W klasie trzeciej

Zdjęcie klasy z roku szkolnego 2007/08.

tatry_logo.jpg (35216 bytes)

MINI-GALERIA WIGILIA 2007